Ekstrüzyon

Ekstrüzyon

Ekstrüzyon Yönteminin Tarihçesi

Ekstrüzyon yöntemi birçok uygulama için 100 yıldan fazladır kullanılmaktadır.  İlk olarak kablo ve tel  üretimi için kullanılan bu yöntem bugün  uzay istasyonu inşası fütüristtik uygulamalarda dahi kullanılmaktadır.

Ekstrüzyon yöntemi 1797 yılında ilk olarak kurşun boru basımı ile başladı. Kurşun borular 1820 yılında hidrolik presler keşfedilene kadar insan gücü ile manüel olarak üretiliyordu. 19. Yüzyıl sonuna doğru bu yöntem bakır ve pirinç alaşımları için de kullanılmaya başladı. Fakat alüminyum için izlenen yol bambaşka bir şekilde ilerledi.

Alüminyum Kökeni

Binlerce yıldır kullanılmakta olan bakır, tunç, demir ve çelik gibi metallere göre nispeten genç olan alüminyum 1807 yılında bir element metal olarak keşfedildi.  Alüminyum ilk 1825 yılında rafine edildi ve o anda altından daha pahalı lüks bir metal olarak kabul edildi.

Alüminyum Ekstrüzyon Gelişimi

Bugün hala birçok hafif metal ekstrüzyonunda kullanılan sıcak ekstrüzyon yöntemi Alexander Dick tarafından 1894 keşfedildi. Günümüzde ise alüminyum en çok ekstrüde edilen metal ve hem soğuk hemde sıcak ekstrüzyon yönteminde kullanılabiliyor.

Alüminyum ekstrüzyon için artan talep ikinci dünya savaşı sırasında uçak üretimi ve diğer askeri gereksinimleri üretmek için zirvelere ulaştı. Ekstrüzyonun hızlı gelişimi ikinci Dünya Savaşı'ndan sonra da devam etti ve savaş sonrası dönemde önemli bir büyüme yaşadı.  Konut sektörü de dahil olmak üzere çeşitli sanayi alanlarını dönüştürmeye başladı.

Sonraki yıllarda, ulaştırma ve inşaat sektörlerinde alüminyum ekstrüzyon ürünleri önemli bir yer tutmuştur. Günümüzde, ekstrüzyon kullanımı sırasıyla kapı, pencere üretimi ve taşıma araçları diye sıralanmaktadır. Ekstrüzyon ürünleri için diğer büyük kullanım alanları tüketici ürünleri, köprü ve otoyol inşaatıdır. Yeni hedefler doğrultusunda alüminyum ekstrüzyon geleceğin önemli bir parçası olmaya devam edecektir.